Eskimiş, yıpranmış ve kullanmaktan sıkılmış olduğunuz pek çok şey evde kalabalık yaratmaktan başka bir işe yaramıyor değil mi? Atmaya kıyamıyor, koyacak yer bulamıyor ama bir türlü de kopamıyorsunuz. O zaman alın elinize makası, ipliği , kesin biçin, ekleyin baştan yaratın ne varsa. Ben örneğin eskimiş bir havlumu ve yıllardır giymediğim bir penyemi seyahatlerim için bir taşıma çantasına dönüştürdüm.
Aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz gibi eski bir havlunun yarısını ikiye katladım. Üste gelen tarafını rastgele şekilli ve diğer ucundan kısa kalacak şekilde kestim. Kestiğim kısımların iplikleri dağılıp bozulmasın diye penyeden bir şerit keserek diktim. Araları da makyaj malzemeleri, tarak, diş fırçası vs konacak şekilde dar-geniş çeşitli boyutlarda diktim. Ön kısmına ve yanda göreceğiniz zarf şeklindeki bölüme de ayrıca kestiğim parçalarla yeni iki göz yaptım. Birini düğmeyle kapatılacak şekilde diktim. İkiye katladığım havlunun üç tarafını dikerken, sağ alt tarafta göreceğiniz kırmızı kurdelayı da havlunun arasına koydum ve dikişle sabitledim.

Havlunun arkasına, tamamını kapsayacak şekilde, biraz da yukarıda kalacak şekilde penyemi kesip dört kenarından da diktim. Böylelikle kapak gibi öne kapatıp rulo yaparak kapatabileceğiz.

Şüphesiz, en doğal meditasyonlardan biri el işi. Dönüştürmek, yeniden yaratmak, işe yarayan bir şey ortaya çıkarmak harika bir duygu. Yukarıdaki fotoğraflardan da anlayacağınız üzere dikiş konusunda uzman değilim, çok da ölçüp biçmeden doğaçlama çıkardığım bir parça. Genişlikleri ve boyutları daha iyi düşünerek daha da kullanışlı ve az yer kaplayan bir düzenleyici ortaya çıkarmak size kalmış. Şimdiden kolay gelsin 🙂